II. Nowe DC, nowa Wonder Woman

19Wraz z rosnącą popularnością filmów o superbohaterach, wzrosła chęć czytania komiksów i pojawiło się pytanie: od czego zacząć? Przy postaciach tak klasycznych jak Superman czy Wonder Woman, którzy swoje debiuty mieli odpowiednio w 1938 i 1941 roku, odpowiedź na to pytanie jest niemożliwa. DC Comics znalazło jednak sposób na rozwiązanie problemu i przyciągnięcie nowych czytelników.

W 2011 roku universum DC zostało zrebootowane. Dotychczas wydawane serie zostały anulowane, a w ich miejsce wprowadzono 52 nowe tytuły, rozpoczynające się od pierwszego numeru. Seria została nazwana The New 52. Postaci, których przygody były publikowane już w latach 40. ubiegłego stulecia, dostały nowe historie.

StrifeChociaż opinie fanów są podzielone, pewne jest to, że całe przedsięwzięcie osiągnęło ogromny sukces marketingowy. Na tyle duży, że w Polsce podjęto aż 7 serii (wyd. Egmont, seria: Nowe DC Comics). Dzięki temu, po przeszło siedemdziesięciu latach od komiksowego debiutu, Wonder Woman trafiła do rąk polskich czytelników.

Pierwszy tom, zatytułowany Krew ukazał się w sierpniu 2014 roku (II i III tom ukażą się odpowiednio w kwietniu i czerwcu 2015). W tej odsłonie, Wonder Woman, czyli księżniczka Diana z Themysciry jest córką Zeusa i Hipolity, królowej wyspy Amazonek. W albumie pierwiastek boski na każdym kroku miesza się z ludzkim. Nie ma wyraźnego podziału na sacrum i profanum. Czytelnik ma wrażenie, że sacrum już nie istnieje, zostało tylko profanum – brudne i złe, przepełnione nienawiścią i przemocą. Intuicja podpowiada, że pewnie Diana jest tutaj światełkiem w tunelu, ale nie. I nią targają wątpliwości, jest pełna złości i żalu.

ww2Scanriusz do Krwi zawdzięczamy Brianowi Azzarello, znanemu przede wszystkim z Jokera i 100 Naboi. Chociaż nowa Wonder Woman jest nowoczesna i oryginalna, odcinsnęło się na niej piętno mrocznych opowieści scenarzysty. Azzarello nie boi się łamania konwencji i często przeciera nowe narratorskie szlaki. Pokazuje perspektywę zupełnie odmienną od tej, której czytelnik się spodziewa. Bez wątpienia wprowadza świeży oddech do historii bohaterki. Podczas gdy pozostałe serie New 52 spotykają się z podzielonymi opiniami fanów, tak o Wonder Woman fani i krytycy mówią jednym głosem. Jest to najlepszy tytuł serii. Pozostaje mieć nadzieję, że kolejne tomy będą zachowywały ten sam poziom.

Pozdrowienia dla wszystkich Nerdów!

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s