III. Bajki dla dorosłych, cz. 1

-1382099597-wolf_km_1Reinterpretowanie starych bajek i baśni i adaptowanie ich na potrzeby kina czy telewizji zrobiło się ostatnio bardzo modne. W ciągu ostatnich lat w telewizji zadebiutowały seriale takie jak Grimm czy Once upon a Time, w kinach można było zobaczyć nowe adaptacje Królewny Śnieżki (Mirror Mirror, Snow White and the Huntsman – oba z 2012 roku) czy Śpiącej Królewny (Maleficent). Podczas gdy produkcje kinowe szukają nowego punktu widzenia i innego spojrzenia na bajki czy baśnie, wspomniane seriale zupełnie łamią konwencję i wprowadzają nie tylko nową perspektywę, ale także włączają baśnie do rzeczywistości. Stwierdzenie, że nowa tendencja jest zasługą komiksu jest może nieco na wyrost, ale z pewnością komiks miał na nią ogromny wpływ.

Fables_Vol_1_14W 2002 roku nakładem wydawnictwa Vertigo (imprint DC Comics) ukazał się pierwszy numer nowej serii Fables (w Polsce seria znana pod nazwą Baśnie). Bohaterami komiksu są postaci z bajek, które zostały wygnane ze swoich krain do naszego świata. Mieszkają w Nowym Yorku i pod wodzą Królewny Śnieżki próbują utrzymać w sekrecie swoje pochodzenie. Ci, którzy ze wzlędu na swój wygląd nie mogliby bezkarnie przechadzać się po ulicach miasta, mieszkają na Farmie.

Główni bohaterowie komiksu to m.in. wspomniana wcześniej Śnieżka, Wilk, Kopciuszek czy Pinocchio. Nie są to jednak ci sami bohaterowie, których znamy z dzieciństwa. Śnieżka to przedsiębiorcza pani burmistrz, Wilk jest zresocjalizowanym detektywem, Kopciuszek prowadzi ekskluzywny sklep z butami, a Pinocchio to zgorzkniały chłopiec, który mimo chęci nie może dorosnąć.

Bez tytułu
Pomysłodawcą i scenarzystą serii jest Bill Willingham, a asystują mu Lan Medina, Steve Leialoha, Craig Hamilton i Mark Buckingham. Od czasu publikacji, komiks zdobył 14 prestiżowych nagród Eisnera, m.in. dla Najlepszej Nowej Serii (2003). Nagrodą Eisnera wyrózniono także scenarzystę (nagroda dla Najlepszego Pisarza w 2009).

Więcej o Baśniach wkrótce.

Pozdrowienia dla wszystkich Nerdów!

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj / Zmień )

Connecting to %s