Bajki dla dorosłych, cz. 2: „Na wygnaniu”

dfNiezależnie od tego, czy Baśnie miały wpływ na popularność adaptacji bajek dla telewizji czy kina, w świecie komiksu zdecydowanie pozostawiły po sobie ślad. W Polsce stały się na tyle popularna, że pierwsze dwa tomy są obecnie unikatami, co skutecznie zniechęciło część fanów do zapoznania się z serią. Korzystając z okazji, że wydawnictwo Egmont zaplanowało dodruk unikatowych tomów, przedstawiam jeden z nich – Baśnie, t.1: Na wygnaniu.

asW Nowym Jorku żyje społeczność bajkowych postaci, które zostały wygnane ze swoich domów przez tajemniczego Adwersarza. (Królewna) Śnieżka jest prawą ręką burmistrza, zły Wilk to po prostu Wilk – zrehabilitowany detektyw. Wygląda na to, że nasi przyjaciele z dzieciństwa ułożyli sobie życie, kiedy okazuje się, że siostra Śnieżki – Róża Czerwona – zaginęła, a jej pokój cały pokryty jest krwią. Jej krwią. Śledztwo rozpoczyna Wilk.

Historię zaginięcia Róży Czerwonej czyta się jak powieści Stiega Larssona. Nie dość, że fabuła jest pełna zaskakujących zwrotów akcji, to postaci, które spotykamy po drodze są nie mniej szokujące. Bill Willingham brutalnie odziera z magii bohaterów naszego dzieciństwa. I dobrze.

dfgAlternatywne losy bajkowych postaci można potraktować jako alegorię naszego własnego dorastania. Czasy księżniczek i czarujących książąt się skończyły. Dorośliśmy i chociaż zmądrzeliśmy, popełniliśmy więcej głupstw niż kiedy jako dzieci nie byliśmy w stanie zrozumieć ani przewidzieć konsekwencji naszych czynów.

Na wygnaniu to doskonała pozycja dla każdego, kto uwielbia bajki, ale ciężko mu nie dostrzec, że w opowieści o jednej dziewczynie mieszkającej z siedmioma karłami jest coś nie tak.

Pozdrowienia dla wszystkich Nerdów!

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj / Zmień )

Connecting to %s