IV. Spiski i paranoje

XIIIDrodzy Czytelnicy,

W styczniu tego roku, po wielu latach przerwy, ukazał się 20. tom belgijskiej serii komiksowej XIII. Kolejny tom ukaże się w czerwcu 2015 nakładem wydawnictwa Taurus.

Komiks autorstwa Jean’a Van Hamme’a i Williama Vance’a, który oryginalnie ukazał się w 1984 roku w wydawnictwie Dargaud, w Polsce pojawił się dopiero w 1991 i nie miał najłatwiejszej drogi wydawniczej. Pierwszy tom ukazał się nakładem Korony, tomy od nr 2 do 13 w wydawnictwie Siedmioróg, późniejsze części trafiły do Egmontu, a od tego roku seria jest wydawana przez Taurus Media.

Num-riser0004Historia opisana w serii XIII rozgrywa się w Stanach Zjednoczonych. To sensacyjna opowieść o mężczyźnie, który cierpi na amnezję w wyniku postrzału w głowę. Jedyny ślad, który pozostał po jego przeszłości to rzymska XIII wytatułowana na piersi. Bohater rozpoczyna śledztwo i dowiaduje się, że jest zamieszany w zabójstwo prezydenta.

Akcja scenariuszy Van Hamme’a często dzieje się w USA i traktuje o wielkich korporacjach czy teoriach spiskowych. To zasługa wykształcenia w dziedzinie zarządzania i długoletniej pracy w przemyśle, którą w końcu porzucił na rzecz pisania ksiązek i komiksów. Jego historie są nierzadko pełne przemocy, seksu i spisków, a akcja płynie wartko i zgrabnie. Nie inaczej jest w serii XIII, którą Van Hamme pisał do 19. tomu.

a275f390-805c-11df-986b-e9c5436bd65aXIII to świetna pozycja dla miłośników powieści sensacyjnych i filmów akcji. Inspirowana Tożsamością Bourne’a Roberta Ludluma nie przestaje zaskakiwać. Znajome postaci niezmiennie zadziwiają i fascynują, a tytułowy XIII zachwyca klasą Jamesem Bondem i wytrzymałością Johna McClane’a, zachowując przy tym niepowtarzalny styl.

Pozdrowienia dla wszystkich Nerdów!

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s