VI. Równość bez rewolucji

blackpantherDrodzy Czyetlnicy,

komiksowi giganci, DC i Marvel, codziennie zaskakują nas nowinami ze swoich kinowych lub serialowych produkcji. Ujawniają, jakie planują wprowadzić wątki, którzy bohaterowie w końcu znajdą się na ekranie i wreszcie, kto wcieli się w poszczególne postaci. Te newsy dostarczają najwięcej emocji i są powodem do częstych dyskusji na temat tzw. diversity wśród obsady (patrz: Michael B. Jordan w roli Human Torch, Ruth Negga w roli Tulip). Nie mniej kontrowersji wzbudziła Michelle Rodriguez, mówiąc, że kwestia mniejszości w Hollywood jest głupia i aktorzy powinni przestać kraść role bohaterów białych ludzi i wymyślić własnych.*   

Captain_AMerica_Black_PantherZgodziłabym się z Michelle bez wahania, gdyby nie to, że superbohaterów z mniejszości rasowych wcale nie trzeba wymyślać. Wystarczy (w moim przypadku) sięgnąć na półkę. 50. tom wspominanej już Wielkiej Kolekcji Komiksów Marvela nosi tytuł Czarna Pantera: Kim jest Czarna Pantera?, a jego akcja rozgrywa się w całości na Czarnym Lądzie.

Czarna Pantera to bardziej tytuł niż konkretny człowiek. Od wieków Czarna Pantera jest obrońcą mieszkańców Wakandy, fikcyjnego państwa marvelowskiego uniwersum. Jest duchowym przywódcą wojowniczego plemienia, kimś pomiędzy prezydentem a papieżem. Akcja komiksu według scenariusza Reginalda Hudlina, choć nie jest specjalnie odkrywcza, jest warta i zachowuje stały poziom. Szczęśliwie dla czytelnika, fabuła jest dość prosta, to znaczy nie wymaga znajomości uniwersum ani innych przygód tego bohatera.

Black-Panther1Największym atutem albumu jest podejście do tematu czarnoskórych. Mieszkańcy Wakandy są świadomi funkcjonujących stereotypów, nierzadko mają do czynienia z rasizmem, jednak nie wychodzą na barykady z chęcią obalenia rządów białych. Co więcej, zamiast krzykiem domagać się różnorodności rasowej w ulubionych serialach, poświęcają swój czas na budowanie potęgi technologicznej i przemysłu swojego kraju.

Chociaż Kim jest Czarna Pantera? zdecydowanie nie należy do najwybitniejszych komiksów, doskonale nadaje się do ekranizacji, a sam bohater jest niezwykle ciekawy. Wprowadzenie Pantery do filmowego uniwersum Marvela już teraz byłoby lepszym rozwiązaniem niż naciągane zmienianie koloru skóry znanym wcześniej bohaterom. Film Czarna Pantera jest zaplanowany na 2017 rok.

4185314-bp

———————
* Szczegóły dot. wypowiedzi Michelle Rodriguez.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj / Zmień )

Connecting to %s