X. Nadzieja umiera ostatnia

1Drodzy Czytelnicy,

Nie da się ukryć, że komiksowe uniwersum Marvela mnie przeraża. Postaci umierające w jednej serii (głównej? pobocznej? alternatywnej?) i odradzające w kolejnym numerze, podróże w czasie i przestrzeni oraz wydarzenia „zmieniające uniwersum” przyprawiają o ból głowy. Być może dlatego, że sporo czasu poświęciłam na nauczenie się historii naszego świata, być może dlatego, że ilość „zmartwychwstałych” superbohaterów wykracza ponad moją tolerancję na absurd. Chociaż nie umiem wymienić z pamięci chronologii wielkich wydarzeń w ewangelii wg Marvela, z przyjemnością sięgam po kolejne, nawet najbardziej zawiłe historie, mając na podorędziu urządzenie z dostępem do Internetu.

23Jedną z historii z serii „skomplikowane” jest album X-men: Age of X.  Jak czytamy na Wikipedii (a sama bym na to w życiu nie wpadła) akcja opowieści dzieje się w alternatywnej rzeczywistości zwanej Ziemia-11326. Szczęśliwie dla czytelnika, numer tej konkretnej Ziemi nie jest istotny dla zrozumienia historii, wystarczy przyjąć do wiadomości, że to rzeczywistość przeciwstawna do tej powszechnie przyjętej w komiksie i możemy zacząć zagłębiać się w opowieść.

Na świecie wybuchnął konflikt między ludźmi i mutantami, w wyniku którego posiadacze genu X zostali zmuszeni do wycofania się do Fortecy X, w której są relatywnie bezpieczni. Relatywnie, bo forteca jest nieustannie atakowana przez zjednoczone armie ludzi. Jak zawsze w stanie wojny, po obu stronach śmierć zbiera obfite żniwo.

2Głębia i piękno tej opowieści polegają na tym, że bohaterowie są odarci ze swojej zwyczajowej, nie rzadko przesłodzonej i karykaturalnej wręcz superbohaterskości. Każdy z nich doświadczył wojny w inny sposób i inaczej ją przeżywa. Apokaliptyczna wizja świata mutantów wzmocniona jest dzięki nadaniu nowych imion niektórym bohaterom. Cyclops to Basilisk, zmuszany niegdyś do wykonywania egzekucji na złapanych mutantach, a Rogue to Legacy, znana również pod pseudonimem Reaper, gdyż zbiera wspomnienia umierających, by pamięć o nosicielach genu X nie umarła wraz z nimi. Ta dwójka wyróżnia się na tle innych bohaterów, których imiona pozostały niezmienione i dzięki temu kontrastowi w czytelniku narasta niepokój. Coś jest nie tak, bez wątpienia, ale co?

Niezależnie od wpływu, jaki linia fabularna Age of X wywarła na cały świat X-menów, album czyta się jak niesamowitą powieść science fiction, w niczym nieodbiegającą od klasków Lema czy Kinga. Jest mroczny, pełny retrospekcji i trzyma w napięciu. Mimo tego, że historia jest przeładowana bohaterami, niemal każda przedstawiona postać prezentuje inne podejście do wojny i związanej z nią traumy.

Brak stabilizacji tak charakterystyczny dla wojny podświadomie wywołuje oprawa graficzna i scenariusz. Album zbiera zeszyty z wielu serii (Age of X Alpha, X-men Legacy, New Mutants i in.), pisane i rysowane przez wielu twórców, przez co całość jest niejednorodna i momentami nieco chaotyczna. Zmieniają się sposoby prowadzenia narracji czy wprowadzania nowych bohaterów, dzięki czemu podświadomie odczuwamy wojenną zawieruchę.

4Komiks czyta się jak fenomenalną powieść, pełną zaskakujących zwrotów akcji i przerażających teorii spiskowych. Nie wiadomo kto jest przyjacielem, a kto wrogiem i czy w ogóle jakiś podział jeszcze istnieje. A może pozostał tylko rozłam? Chociaż sytuacja wydaje się bez wyjścia, w tunelu pali się światełko.

Age of X nie można polecić przypadkowemu czytelnikowi, gdyż recepcja zbyt mocno opiera się na odniesieniach do wcześniejszych historii. Nie oznacza to, że historię publikacji X-menów trzeba znać na pamięć. Jednakże dla każdego, kto przeżył choć jedną przygodę z X-menami, Age of X to pozycja obowiązkowa.

Czołem, Nerdy!

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s