XI. Niebezpieczne związki Petera i Felicii

pierwszyDrodzy Czytelnicy,

Album Spider-Man/Black Cat: The Evil Thet Men Do pojawił się u mnie przypadkiem. Miał dwie (i tylko dwie) zalety: dobrą cenę i nazwisko Kevina Smitha na okładce. Mimo, że Peter Parker zawsze był dla mnie zbyt radosny i gadatliwy, pomimo wszystkich nieszczęść, które go spotkały, mini seria mnie urzekła i dzięki talentowi Smitha zaczęłam się przekonywać do Pająka.

ostFelicia Hardy, znana również pod pseudonimem Black Cat, wraca do Nowego Jorku w poszukiwaniu zaginionej przyjaciółki Tricii. Wszystkie ślady prowadzą do dilera heroiny. W trakcie śledztwa, Kotka wpada na Spider-Mana, który bada… tę sama sprawę. Wbrew zdrowemu rozsądkowi, nie zważając na skomplikowane relacje, które ich wiążą, Peter i Felcia łączą siły, by odnaleźć Tricię i wyjaśnić zagadkowe przedawkowania heroiny. Mimo, że Peter jest szczęśliwie żonaty z Mary Jane, pojawienie się dawnej kochanki przewraca do góry nogami jego poukładane życie.

Historia jest prosta (żeby nie powiedzieć prostacka) nawet jak na superbohaterskie mini serie, jednak fabuła jest tylko tłem dla niesamowitej i porywającej dynamiki głównych bohaterów. Kotka i Pająk mają wiele nierozwiązanych spraw, a między nimi wciąż wiele się dzieje – chowanie urazy, rozbudzanie dawnych namiętności, wyrzuty i ciepłe wspomnienia. W duecie z Felicią, Peter w końcu nabywa osobowość i przestaje być tak irytujący. Wymieniając się żartobliwymi obelgami, para chce udowodnić, że można zachować psa po tym jak umarł, jednak nie do końca im to wychodzi, co nie oznacza, że komuś to przeszkadza. Spider-Man i Kotka są jak stare dobre małżeństwo i obserwowanie ich prób rozpracowania dilerów jest urocze i zabawne.

drugiFabuła, chociaż nie jest odkrywcza w zamyśle, proponuje ciekawe rozwiązania akcji i wciąga, ale to nic dziwnego. Smith prawdopodobnie byłby w stanie opisać gumę do żucia, przyklejoną do krzesła, w taki sposób, że czytelnik sam spadłby z krzesła. Na uznanie zasługuje również duet artystyczny mini serii, państwo Dodsonowie, którzy wspólnie stworzyli pełne ekspresji plansze doskonale komponujące się z narracją Smitha.

Wbrew niekwestionowanej lekkości i radości, płynącej z czytania albumu, to nie tylko tęcze, jednorożce i wesołe kucyki. Dowiadujemy się więcej o tym, skąd się wzięła Czarna Kotka i nie jest to wesoła anegdotka do opowiadania przy grillu. Co więcej, autorzy poruszają wiele problemów społecznych, dotyczących nie tylko Stanów Zjednoczonych ale i Europy. Sam tytuł nadaje historii gorzkiego przesłania. The Evil That Men Do odnosi się do cytatu z szekspirowskiego Juliusza Cezara:

Przeżywa ludzi zło, które czynili,
Lecz dobro zwykle grzebiemy wraz z kośćmi.
(The evil that men do lives after them; The good is oft interred with their bones.)

takSpider-Man i Black Cat zamknęli sprawę dilerów heroiny, niestety wyrządzonego przez nich zła odczynić nie mogli.

Czołem, nerdozo!

Reklamy

Jedna uwaga do wpisu “XI. Niebezpieczne związki Petera i Felicii

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s