XIX. Historia o priorytetach

ic3Drodzy Czyetlnicy,

Jako że sama przeżywam coś na pozór kryzysu tożsamości postanowiłam sięgnąć po historię, w której bohaterowie zmagają się z tym samym. Wydany w 2004 roku przez wydawnictwo DC album Kryzys Tożsamości to siedmioczęściowa opowieść o ciemnej stronie superbohaterstwa. Nie jest pierwszą z gatunku, z całą pewnością nie jedyną, ale znajduje się w czołówce „kanonu” komiksów o ciemnej stronie mocy. Twórcy Kryzysu, Brad Meltzer, Gars Morales i Michael Bair, nakreślili nieco dekadencki obraz herosów, którzy nie dość, że skrywają mroczną tajemnicę, to muszą uporać się z demonami bieżących dni. Ktoś poluje na rodziny i najbliższych superbohaterów, a podejrzanych jest aż za wiele. Pierwszą ofiarą jest Sue, żona Elongated Mana. Bohaterowie rozpoczynają śledztwo w tej sprawie, choć widmo utraty najbliższych odciska na nich wyraźne piętno.

ic2Założenia fabularne Kryzysu, wydają się trywialne i aż nazbyt oczywiste, do tego stopnia, że aż dziw bierze, że nikt wcześniej ich nie wykorzystał. Być może to właśnie prostota fabuły sprawia, że komiks jest niesamowity. Ziemia nie jest w niebezpieczeństwie. Planecie nie grozi zagłada, ludzkości – anihilacja. Miecz Damoklesa wisi „tylko” nad rodzinami superbohaterów. Każdy z nich próbuje poradzić sobie z sytuacją na swój sposób, ale między wierszami można znaleźć wspólny mianownik dla ich działań.

Komiks szeroko porusza wagę rodziny i małżeństwa, stawiając te wartości na pierwszym miejscu. Pomimo  superbohaterskiej obsady komiks jest bardzo przyziemny i bliski każdemu czytelnikowi, nie tylko temu zaprawionemu w bojach. Kryzys Tożsamości to z jednej strony poruszająca historia obyczajowa, z drugiej pełen akcji thriller w stylu Siedem Davida Finchera. Komiks można przeczytać jednym tchem, a imponująca oprawa artystyczna sprawia, że nie można oderwać wzroku.Identity Crisis-005

Nie jestem pewna, czy Meltzer i Morales pomogą komukolwiek uporać się z kryzysem tożsamości, ale z pewnością oferują mocno ugruntowany system wartości i ciekawą perspektywę. Komiks jest na tyle dobry, że mimo posiadania go w oryginalnie, polskie tłumaczenie wkrótce trafi na moją półkę.

Czołem, Nerdy!

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s