XXII. GOŚCINNIE: Amerykańska Liga Sprawiedliwości vol.1

dfa648baecb31ffec28a8f541f7fe9b0Umiarkowanie lubię komiksy o superbohaterskich drużynach. Są spektakularne, aczkolwiek często słabe fabularnie, nastawione na efekt wizualny. Natomiast Batman i Wonder Woman to dwie moje ulubione postaci ze świata DC, m. in. dlatego Ligę Sprawiedliwości wyjątkowo lubię. Do komiksu Amerykańska Liga Sprawiedliwości podchodziłam więc dość sceptycznie: kolejna superdrużyna, powstała na wypadek konieczności obrony przed Ligą Sprawiedliwości (sic), w dodatku składająca się z bohaterów, których znam bardzo słabo, wcale, albo za którymi nie przepadam – szczerze wątpiłam w tę opowieść.

Zostałam bardzo pozytywnie zaskoczona. Plusów jest wiele. Przede wszystkim interesująca, wciągająca i skomplikowana fabuła. Teoretycznie drużyna zaczyna dopiero się formować werbowani są jej członkowie, którzy zostają jednak od razu rzuceni na głęboką wodę – misję sprawdzającą, podczas której przychodzi m się zmierzyć z Ligą Sprawiedliwości. Jest tajne stowarzyszenie, jest zagadka, są zdrady i inwigilacje – fabularnie włożono w komiks dużo pracy.

justice-league-of-america-2-hawkman-and-vibe-david-finch-geoff-johns-dc-comics-trinity-comics-review

Po drugie, pomimo maksymalnego zagęszczenia superbohaterów, twórcy starają się przybliżyć nam poszczególnych bohaterów, opisać przeszłość, umotywować ich działania. W przypadku pierwszej części ALS dowiadujemy się nieco o Catwoman, zaś szczególnie dużo o Marsjańskim Łowcy Ludzi. Dla mnie, która znała tę postać tylko „z widzenia”, była to niezwykle interesująca lektura. W skład ALS wchodzą ponadto: Hawkman, Catwoman, Green Arrow, Stargirl, Katana, Vibe i Green Latren. Liczę, że kolejne części tej serii będą skupiały się także na innych członkach tej grupy, których chętnie bliżej poznam.

Jeszcze jednym argumentem przemawiającym na korzyść tej serii jest fakt, że w obliczu powstania nowej grupy i jej działania, zmienia się także sama Liga Sprawiedliwości. Postanawia ona powiększyć się i przyjąć w swoje szeregi nowych członków. Tak więc komiks opowiada nie tylko o Amerykańskiej Lidze Sprawiedliwści, ale śledzimy w nim również losy tej drugiej drużyny.

jla-01

Bardzo ciekawy scenariusz Geoffa Johnsa (Liga Sprawiedliwości) i Matta Kindta dopełnia świetna oprawa graficzna w wykonaniu uznanych twórców, m. in. Davida Fincha (Batman –- Mroczny Rycerz) i Bretta Bootha (Młodzi Tytani). Dzięki zaangażowaniu kilku rysowników, otrzymujemy wszystko, czego nam potrzeba: zarówno spektakularne sceny walki, jak i „intymne” kadry.

To było jedno z największych i najprzyjemniejszych moich zaskoczeń komiksowych minionego czasu. Polecam.

KJB

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s