XXVII. GOŚCINNIE: Szklane miecze, tom 2: Ilango

pierwszyNie do końca zgadzam się z opiniami, że cykl Szklane miecze skierowany jest do młodzieży. Co niby decyduje o tym, że dany utwór jest dla młodzieży, a inny już dla dorosłych? (Poza oczywistymi kryteriami, jak duże dawki seksu i przemocy.)

Prawdą jest, że historia przedstawiona w pierwszej części nie jest zbyt skomplikowana, a główną bohaterką jest mała dziewczynka, która w trakcie utworu dorasta, nie to jednak jest główną treścią utworu. Jest nią klasyczna Zemsta, koniecznie przez duże Z. Yama poświęca swoje życie nauce walki po to, aby zabić Orlanda – mężczyznę, który zabił jej ojca i porwał matkę.

szm2aDrugi tom  utwierdził mnie w przekonaniu, że cykl ten jest wystarczająco dobry także dla dorosłych czytelników. “Ilango” ma zdecydowanie mniej przygodowy charakter. Yama z Miklosem docierają do stolicy kraju, gdzie są pewni odnaleźć Orlanda. Jednak ten tom skupia się przede wszystkim na pokazaniu ogromnego podziału społeczeństwa na bogatych i biednych, uprzywilejowanych i wykorzystywanych, na ludzi i „larwy”. Wszystko to przedstawione za pomocą rewelacyjnych i zapadających w pamięć ilustracji.

4Ponadto poznajemy dalsze losy Orlanda, który ostatecznie osiedlił się w stolicy, gdzie zdobył wysoką pozycję na dworze królewskim.  Dowiadujemy się także, że matka Yamy nadal żyje i urodziła Orlandowi syna – to właśnie tytułowy Ilango. Na razie wiemy o nim niewiele, poza tym, że jest dosyć krnąbrnym dzieckiem, które pragnie za wszelką cenę uciec od ojca, który nienawidzi zarówno syna jak i jego matki.

Yama natomiast dostaje pierwszą szansę wypróbowania swoich umiejętności walecznych, a korzystając ze swego magicznego miecza daje jasny sygnał Orlandowi, że przebywa w mieście.

Historia przedstawiona w Szklanych mieczach nie jest zbyt oryginalna czy nowatorska.  Jednak jest opowiadana z lekkością, w bardzo umiejętny sposób, a do tego pięknie zilustrowana. Wszystko to sprawia, że z przyjemnością sięgnę po trzeci tom, który ma się ukazać w pierwszej połowie grudnia br.

KJB

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s