#3 Bluestone 42

groupDrodzy Czytelnicy,

Komediowy serial o wojnie wydawać się może konceptem niedorzecznym. Co innego pikantne dialogi (patrz: Generation Kill), które rozluźniają ciężką atmosferę produkcji o tematyce wojennej, co innego wyprodukowanie serialu komediowego z krwi i kości. Okazuje się, że można. Żywym dowodem na to jest seria BBC o wdzięcznym tytule Bluestone 42.

ad_128248455

Serial opisuje oddział saperów Bluestone 42, stacjonujących w Afganistanie w trakcie operacji Herrick. Drużyna pod dowództwem Nicka Medhursta zajmuje się rozbrajaniem partyzanckich ładunków wybuchowych, a w wolnych chwilach dogryzaniem sobie nawzajem. Kapitan Bluestone ma jeszcze jedno bardzo istotne zajęcie – próbuje dobrać się do majtek nowej przewodniczki dusz w bazie, Mary ‚Padre’ Greenstock.

Chociaż relacje pomiędzy Nickiem i Mary często wychodzą na pierwszy plan, dzięki dużej dawce żołnierskiego humoru  – niewybrednych żartów, seksualnych podtekstów i wzajemnego podpuszczania – serial nie nabiera telenowelowego wydźwięku. Najbardziej zabawne są jednak wykręcane sobie nawzajem numery. Zaskakująco często mózgiem co bardziej chamskich operacji jest niepozorny dowódca bazy, który najwyraźniej lubuje się w robieniu sobie jaj ze swoich podwładnych i z radością wciela się w rolę władcy marionetek.Fakt faktem, wojskowe żarty trzeba lubić. Seksualno-fekalne insynuacje, notoryczne ubliżanie i jawne szyderstwa pewnie nie trafią w gusta każdego widza.

7974511-high_res-bluestone-42Szczególnie pasjonujące są więzi, łączące bohaterów i dynamika relacji panujących w oddziale. Mary i Bird, jedyna kobieta w oddziale saperów, znaczą terytorium jak dzikie kocice. Rocket i Mac wymyślają coraz to nowe sposoby na ośmieszenie ambitnego i nieco irytującego Simona. Nick tworzy coraz to bardziej wzruszające (i coraz mniej prawdziwe) historyjki, w których wychodzi na samotnego i cierpiącego żołnierza-zbawciela, a wszystko po to, by zaciągnąć Mary do łóżka.

Wielką zaletą serialu jest wyśmianie idei wszechobecnej poprawności politycznej i równości, głównie za pośrednictwem kapral Bird. Bohaterka dobitnie udowadnia, że jej obecność w oddziale wynika z umiejętności i ulgowe traktowanie jej nie przystoi. Co najważniejsze, robi to zupełnie nie zwracając na siebie uwagi, bez wygłaszania feministycznych haseł i poprawnościowych manifestów.

uscr00005-bluestone42Bluestone 42 to fenomalna rozrywka na wysokim poziomie. Pod kołderką rasistowskich żartów i metaforycznego dymania kolegów, żołnierze z Bluestone przekazują cenną lekcję pokory wobec nieprzewidywalnej pracy, a co za tym idzie niepwnego jutra. Serial pośrednio porusza również wiele innych, poważnych kwestii, taki jak różnice kulturowe, religia i konsekwencje żołnierskiego życia. Szczególnie tego po wojnie.

Serial liczy 3 sezony, w sumie 21 odcinków. Stacja BBC po emisji ostatniego odcinka stwierdziła, że wyczerpali temat i dalsze przeciąganie serii nie ma sensu. Dzięki tej decyzji fani mogą cieszyć się naprawdę dobrym widowiskiem w dobrym stylu, choć nie zawsze z zachowaniem dobrego smaku. Czyli dokładnie tym, czym dobry serial o wojsku być powinien.

Cytując niezastąpionego Nicka,

Off you fuck, Nerdozo!

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s