XXX. Batman – Cmentarna szychta

okladka-450Batan: Cmentarna Szychta to szósty z kolei tom z nowej serii o Batmanie od Egmontu. Poprzednie dwa tomy Rok zerowy: Tajemnicze miasto i Rok zerowy: Mroczne miasto postawiły, moim zdaniem, poprzeczkę bardzo wysoko, dlatego miałam duże oczekiwania . Niestety nie zostały one zaspokojone.

Cmentarna szychta to zbiór sześciu niezależnych opowieści o Batmanie w wykonaniu duetu Synder & Capullo. Część z nich opowiada o wydarzeniach poprzedzających te, o których czytaliśmy w Roku zerowym, część odnosi się do trudnej teraźniejszości Batmana. I to jest mój główny zarzut – historie są zebrane bez większego pomyślunku, bez myśli przewodniej. Trudno wczuć się w postać, gdyż w każdej opowieści znajduje się w innym miejscu swojego życia i tak właściwie jest inną osobą.

SAMSUNG

Historie zawarte w tym tomie same w sobie nie są złe. Jak to w zbiorach: jedne są lepsze, inne gorsze, niektóre całkiem zaskakujące i godne uwagi. Zarówno pod względem scenariusza, jak i graficznie nie można im wiele zarzucić – jeśli traktować je każde z osobna.

SAMSUNG

Trudno jednak traktować je w ten sposób, gdyż jakby nie patrzeć Cmentarna szychta ma na grzbiecie numerek 6  i jest kolejnym tomem cyklu, do którego w żaden sposób nie pasuje. Każda z poprzednich części była spójną, zamkniętą historią. Ponadto część z opowieści zawartych w tym tomie nawiązuje do wątków z cykli Batman Incrporated i Batman: Eternal, a więc cykli niepublikowanych przez Egmont.

26da3569-5df5-438d-b4a2-7e9bc0510ddfByć może nie powinnam krytykować komiksu tylko z uwagi na takie „formalności”. Jednak nie sposób mi się do nich nie odnosić. Tom ten wprowadził zamęt do mojego odbioru postaci Batmana, zaburzył znany mi świat. Być może te techniczne zarzuty, to tylko pretekst do krytyki. Prawda jest bowiem taka, że choć przedstawione tu epizody nie są złe, to nie wzbudziły w mnie oczekiwanej dozy emocji i intensywności przeżyć. I nie wiem, czy to kwestia właśnie sposobu ich zaprezentowania (jako zbioru) czy też po prostu nie są aż tak dobre, jak bym oczekiwała.

Katarzyna Julke-Bogacka

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s